20 січня 2025 року в Канадсько-українському бібліотечному центрі відбулася подія, яка нагадала нам про незламний дух українців, розкиданих по всьому світу. Просвітницьке зібрання «Мрії про єдину Україну: Соборність в еміграційній літературі» стало свідченням того, що відстань у тисячі кілометрів не в змозі приглушити голос патріотизму та любові до рідної землі.
Просвітницьким зібранням «Мрії про єдину Україну: Соборність в еміграційній літературі» ми відкриваємо цикл заходів: «Україна: історія, культура, майбутнє» національно-патріотичного спрямування, що проводяться до відзначення загальнонаціональних свят.
22 січня Україна відзначатиме День
Соборності. Соборність – це символ. Символ боротьби за волю. Порозуміння
між людьми. Часточка надії і віри у майбутнє нашої великої родини, що зветься
Україною. Для України Соборність – це, перш за все, єдність у
багатоманітності, в об’єднанні навколо української державності й ідентичності.
Ідея територіальної цілісності країни поєднується з ідеями духовної згуртованості.
Тож Соборність невіддільна від державності, суверенітету й незалежності нації –
фундаменту для побудови демократичної держави. За часів тоталітарного
режиму проголошення незалежності Української Народної Республіки та День
Соборності не відзначалися. Пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР зберігали лише
мешканці заходу України й українська політична еміграція в країнах Західної
Європи і Америки. 22 січня там урочисто відзначали свято Соборності Української
держави. Українська діаспора – це особливий феномен в історії нашого
народу. Відірвані від рідного коріння, наші співвітчизники опинилися на чужині.
Однак, незважаючи на всі труднощі адаптації, вони ніколи не забували своєї
історичної Батьківщини, продовжуючи
нести у своїх серцях мрію про єдину, Незалежну, Соборну Україну.
Література завжди була для емігрантів із України не лише засобом самовираження, але й потужною зброєю у боротьбі за свободу. Поет, публіцист, громадський діяч Павло Тичина та видатні письменники діаспори, такі як Олесь Бабій (котрий є, доречі, автором славнозвісного "Маршу українських націоналістів", що лунав на зустрічі), Юрій Клен, Олександр Олесь простежували розвиток ідей Соборності на різних історичних етапах її становлення та відображали це у своїх творах. Поезія і проза митців ставали за кордоном джерелом сили та натхнення. Спікерка заходу Світлана Ленська – доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури Полтавського національного педагогічного університету імені Володимира Короленка – підготувала відеопрезентацію про життєвий і творчій шлях наших славетних співвітчизників, з якою виступила перед здобувачами освіти Полтавського базового медичного фахового коледжу. Доповідь пані Світлани надихнула молодь на більш поглиблене вивчення вітчизняної історії та культури, а також спонукала замислитися над власним місцем у великій родині українців.
Лекція викликала серед студентів жваву дискусію, багато хто з присутніх висловив бажання прочитати твори згаданих авторів та дізнатися більше про їх особистий внесок у скарбницю української літератури за океаном.
По завершенні заходу аудиторія висловила Світлані Ленській щиру вдячність за пізнавальну розповідь, яскраві та незабутні моменти зустрічі.
У зв'язку з тривалою повітряною тривогою захід відбувся в укритті Бібліотеки.
Комментариев нет:
Отправить комментарий