среда, 7 февраля 2024 г.

Книжкова виставка "Хай правда по світу полине..."

 

4 лютого 2024 року виповнилося 145 років від дня народження Василя Короліва-Старого – українського дитячого письменника, публіциста, громадського діяча, видавця, художника, дійсного члена Української Центральної Ради. Канадсько-український бібліотечний центр присвятив митцю книжкову виставку «Хай правда по світу полине…».



Народився Василь Королів-Старий 4 лютого 1879 року на Полтавщині у сім'ї священика. Навчався в Полтавській духовній семінарії (до речі, в одному класі разом із Симоном Петлюрою). Отримавши імператорський дозвіл на навчання у світському закладі вступив до Харківського ветеринарного інституту, який закінчив у 1902 році. Працював ветеринарним лікарем. Василь Королів-Старий брав участь в національно-революційному русі, за що був заарештований. Після звільнення з-під арешту займався журналістикою, був активним дописувачем українських газет "Рада", "Хлібороб", "Засів". У 1917 році почав працювати у київському видавництві "Час" і паралельно з цим – редактором часопису "Книгар" – першим критико-бібліографічним періодичним виданням України, яке відстоювало позиції незалежного розвитку української культури. 7 березня 1917 року В. Короліва-Старого обрали до складу членів Української Центральної Ради. У тому ж році він став членом Київського губернського виконавчого комітету Ради об'єднаних громадських організацій. Письменник був одним із фундаторів та головою Товариства шкільної освіти, членом ради Київського товариства "Просвіта". З 1919 року мешкав у Празі, спочатку як член української дипломатичної місії УНР, а потім як доцент Української господарської академії у м. Подєбрадах, поблизу чеської столиці.


Літературну діяльність розпочав в еміграції і тому практично вся вона проникнута тугою за рідним краєм. У 1920 році видав для дітей та юнацтва роман "Чмелик" про долю юнака з Полтавщини, який був змушений покинути батьківську землю, блукати по світу, зазнаючи поневірянь, але нічого кращого за рідний край так і не знайшов. Ця тема звучить в збірці оповідань «Милосердний самарянин», в казках «Нечиста сила», «Русалка-жаба», «Лісове свято» та в багатьох інших творах прозаїка. Займався образотворчим мистецтвом: малював пейзажі й картини з народного побуту, навіяні думками про Батьківщину. У 1930 році Василь Королів Старий опублікував книгу «З моїх споминів про Симона Петлюру», з яким все життя підтримував теплі стосунки і з яким свого часу плідно співпрацював у Київському губернському земстві, зокрема в питанні упорядкування могили Т. Г. Шевченка.

На експозиції до вашої уваги представлені матеріали, що розповідають про життєвий та творчий шлях письменника, котрий володів рідкісним даром надати простим речам високого символічного змісту…

Чекаємо на вас з 6 лютого по 20 березня 2024 року.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Книжкова виставка "Коли говорить лише серце..."

  24 грудня 2024 року виповнюється 105 років від дня народження Володимира Кримського – українського письменника, лікаря, політика, представ...