вівторок, 8 квітня 2025 р.

Книжкова виставка "В акордах кольорів і звуків"

8 квітня 2025 року виповнюється 105 років від дня народження Лесі Бризгун-Шанти – української дитячої письменниці в діаспорі (Чехія, Німеччина, Канада), активної громадської діячки у мережі Світової федерації українських жіночих організацій, членкині письменників України, секретаря управи Об'єднання працівників літератури для дітей і молоді імені Леоніда Глібова (Торонто-Онтаріо), однієї з очильниць Об'єднання українських письменників "Слово", художниці, мисткині. До ювілею нашої співвітчизниці Канадсько-український бібліотечний центр (відділ обслуговування користувачів) підготував книжкову виставку "В акордах кольорів і звуків". 

Леся Бризгун народилася 8 квітня 1920 року в селищі Стражське (Словаччина). Пізніше родина переїхала до Братислави, де Леся здобула середню освіту. Вже в той час почала писати. Ще в гімназії брала участь у вседержавних студентських літературних змаганнях і отримувала нагороди. В університеті здобула ступінь бакалавра (фізичне виховання та англійська мова) та працювала вчителькою в середній школі. У 1945 році разом із сім'єю виїхала до Баварії (Німеччина). В місті Реґенсбурзі була прийнята до переселенського табору. Леся викладала англійську мову в Українському технічно-господарському інституті (УТГІ) та їздила щотижня до Мюнхена, де також викладала англійську мову та проводила програми міжнародних дитячих таборів. Брала активну участь у пластовому житті: була кошовою та вихователькою гуртка «Ластівка».


У кінці 1948 року Леся Бризгун переїздить з родиною до Канади (спочатку мешкає в місті Гамільтон, а після – в Торонто). Викладає фізичне виховання в жіночій організації YWCA. Пізніше працює учителькою в середніх школах міста, потім бібліотекаркою, студіює історію світової дитячої літератури і письменницьку теорію  при Торонтському університеті. Веде активну діяльність в Пласті (волонтерська організація, що працює для добробуту України) очолює старшопластунський гурток та працює в дитячих таборах.

Леся Бризгун-Шанта (Шанта – прізвище чоловіка письенниці) активно діяла в мережі Світової федерації українських жіночих організацій, а також була секретаркою у Братстві карпатських січовиків. Тривалий час працювала коменданткою дитячого літнього табору «Сокіл» поблизу Торонто, організувала свої власні дитячі літні денні табори та школу ритмічної руханки. Регулярно писала повісті та нариси до українських дитячих журналів в Америці й Канаді, також викладала на курсах українознавства.


Пізніше присвятила увесь свій час написанню й виданню українських дитячих книжок (видавалися в Києві, Тернополі, Торонто). У 1967 році отримує нагороду ХII Конкурсу СФУЖО імені Марії Бек за твір "Кам’яна мушля". В 1996 році в Києві була відзначена премією імені Лесі Українки за найкращу дитячу книжку "Золотий горішок". Крім того, отримала літературну премію імені Дмитра Нитченка, премію імені Олекси Гірника та премію імені Миколи Гоголя "Тріумф".


На експозиції представили матеріали, які у першу чергу, викличуть зацікавленість у найменшої категорії наших відвідувачів, адже література для дітей займає особливе місце у творчому доробку письменниці. Її казки та оповідання, такі як "Родина бобрів", "Родина Качуровських", "Курчатко-жовтенятко вчиться рідної мови", "Золотий горішок", "Вечірня молитва Галі і Петрика" та багато інших є справжніми перлинами української дитячої літератури. Вони не лише розважають юних читачів, але й виховують у них почуття патріотизму, доброти, милосердя та любові до рідної природи. 
Відкриваючі для себе грані таланту Лесі Бризгун-Шанти, ми пересвідчуємося в тому, скільки обдарованих особистостей поклали своє життя на вівтар збереження й примноження вітчизняної культурної спадщини за кордоном.
Виставка діятиме з 8 квітня по 8 травня 2025 року.






Немає коментарів:

Дописати коментар

Книжкова виставка-портрет "Його ім'я було благословенням, нам українцям, на цій землі..."

30 червня 2025 року виповнюється 130 років від дня народження Юліана Стечишина – українського публіциста, адвоката, педагога, громадського т...