неділя, 25 травня 2025 р.

Книжкова виставка-присвята "І знову злитись зі своїм народом..."

 

25 травня 2025 року виповнюється 100 років від дня народження Степана Ярмуся – українського православного священника, релігійного, громадського, культурного діяча, історика, філософа, журналіста, видавця, публіциста, члена Української вільної академії наук та Наукового товариства імені Тараса Шевченка. Канадсько-український бібліотечний центр представляє книжкову виставку-присвяту «І знову злитись зі своїм народом…», присвячену життю та діяльності ювіляра.  

Народився майбутній вчений 25 травня 1925 року у багатодітній родині в селищі Лідихів, що на Волині. Як і для більшості наших земляків першої та другої хвилі еміграції, доля Степана Онисимовича Ярмуся складалася вкрай драматично. Будучи вигнаним у пору ранньої юності завойовниками України з рідного села на примусові роботи до Німеччини, йому довелося зазнати численних випробувань. Проте, незважаючи на всі труднощі, юнак завжди пам'ятав настанову батька про важливість освіти і прагнув до знань, використовуючи будь-яку можливість для навчання. Після ґрунтовних студій у Лондоні та Вінніпезі, Степан Ярмусь здобув два докторські ступені – душпастирства та богослов'я у Сан-Франциско. Після переїзду до Канади в 1963 році, досить активно реалізує Богом даний талант у багатьох напрямках діяльності. Після декількох років праці священнослужителем, стає професором і деканом Колегії Святого Андрія при Манітобському університеті – унікального україномовного навчального закладу за кордоном, що вже не одне десятиліття готує священиків для православних церков усієї української діаспори.

Тривалий час Степан Ярмусь редагував головний друкований орган Української православної церкви в Канаді – журнал «Вісник», науковий щотижневик Богословського товариства імені митрополита Іларіона «Віра і Культура» (доречі, був особистим секретарем Івана Огієнка), президентом видавничої спілки «Тризуб», редактором і співредактором найстарішого в Канаді (заснованого переселенцями першої хвилі української еміграції ще 1910 року) часопису «Український Голос». З 1983 року – голова президії Консисторії Української православної церкви в Канаді.

С. Ярмусь вів значну наукову й науково-організаційну діяльності, був членом: Інституту дослідів Волині (науковий заклад діаспори, заснований 1949 року) та його редакційної колегії (з 1963 року), дирекції Колегії Святого Андрія (1969-1978 рр.), Українського історичного товариства (з 1973-го), Канадської філософської асоціації (1981-1995 рр.). Відомий як автор численних публіцистичних матеріалів. Переважна більшість статей священнослужителя сповнена неспокою від роздумів та аналізу подій, що відбувалися в той період в Україні, перейнята турботами й болем за рідну землю та переконливим нагадуванням кожному сповідувати в повсякденному житті принципи християнської моралі. Іншими словами, в цій людині була завжди присутня частинка душі і серця небайдужого літописця сучасності.

З набуттям Україною незалежності, Степан Ярмусь мало не щороку відвідував свою Батьківщину. Його поїздки дедалі все більше позбавлялися характеру екскурсійної подорожі чи відпочинку, адже щоразу додавалися нові обов’язки, а за ними – цілком заслужені наукові звання та титули. Ось лише декілька з них: почесний професор Волинського національного університету імені Лесі Українки, почесний науковий співробітник Відділення релігієзнавства Інституту філософії Національної Академії Наук України, позаштатний викладач Київської духовної Академії і Семінарії Української Православної Церкви. З цікавістю слухали лекції професора і студенти Київського Національного університету імені Тараса Шевченка – майбутні журналісти і філософи.

За свою багаторічну та плідну працю доктор Степан Ярмусь нагороджений найвищою відзнакою Української православної церкви Київського патріархату – орденом Святого Володимира та медаллю Бориса Грінченка Київського інституту післядипломної педагогічної освіти.

Вагомим вінцем такої праці можна також вважати численні видання з релігії, історії, філософії, культури України, написаних і упорядкованих вченим. Наша експозиція представляє деякі з них, а також містить ряд матеріалів, по котрих можна простежити життєвий та творчий шлях видатного науковця. Незважаючи на роки, проведені на чужині, він назавжди залишався нерозривно пов'язаний зі своїм народом. Життя та діяльність Степана Онисимовича Ярмуся є прикладом відданого служіння, глибокої віри та безмежної любові до України.

Книжкова виставка-присвята діє з 25 травня до 20 червня 2025 року в відділі обслуговування користувачів.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Книжкова виставка-портрет "Його ім'я було благословенням, нам українцям, на цій землі..."

30 червня 2025 року виповнюється 130 років від дня народження Юліана Стечишина – українського публіциста, адвоката, педагога, громадського т...