понеділок, 5 травня 2025 р.

Книжкова виставка "Апостол новітнього українства"

5 травня 2025 року українська громадськість відзначила знаменну дату – 125 років від дня народження Юрія Липи – постаті багатогранної та знакової для вітчизняної культури XX століття. Лікар за фахом, він увійшов в історію літератури як талановитий прозаїк, проникливий поет, гострий публіцист та ідеолог українського націоналізму. До вшанування пам’яті ювіляра Канадсько-український бібліотечний центр (відділ обслуговування користувачів) підготував книжкову виставку "Апостол новітнього українства".

Народився майбутній письменник 5 травня 1900 року в Одесі у родині відомого громадського та політичного діяча Івана Липи. Початкову освіту хлопець здобув в одеській гімназії №4. Сімнадцятирічним юнаком розпочав свою літературну діяльність. Перші твори друкував в часописі «Вісник Одеси». В той період виходять його перші брошури: «Союз визволення України», «Королівство Київське за проектом Бісмарка», «Носіть свої відзнаки», «Гетьман Іван Мазепа». На початку національно-визвольних змагань Юрій Липа бере активну участь у військових діях на боці проукраїнської сторони. В 1921 році друком виходить його книга «Табори полонених українців». В 1922-му Юрій Липа вступає до університету Адама Міцкевича у Познані (Польща), де навчається на медичному факультеті. По закінченні закладу освіти стажувався в Лондоні. Разом з тим не полишає літературної діяльності. Виходить друком перша збірка поезій під назвою «Світлість». У 1929 році, разом з Євгеном Маланюком Ю. Липа організовує літературну групу «Танк». 1931 року виходить друга збірка поезій митця «Суворість». 1934 року виходить збірка есе «Бій за українську літературу», «Розмова з порожнечею», «Боротьба з янголом», «Сіре, жовте і червоне» та інші. 1936 року світ побачила тритомна збірка новел про події в Україні 1917-1920 років під назвою «Нотатник».

У роки гітлерівської окупації у Польщі письменник жив у Варшаві. В 1943 році повернувся на Галичину, працював лікарем у місті Яворове. З липня 1944 році був інспектором першої Старшинської школи Української Повстанської Армії в Карпатах. Входив до складу Української Головної Визвольної Ради. 20 серпня 1944 року був закатований органами НКВС неподалік села Шутова Яворівського району...

Літературна спадщина Юрія Липи охоплює поезію, прозу, публіцистику та літературну критику. Творчість митця, сповнена патріотизму, глибокого ліризму,  філософських роздумів, оповита красою рідної землі, оспівує героїзм борців за волю України та вічні цінності людського духу. Митець майстерно володів словом і мав талант торкатися ним до найпотаємніших струн людського серця. Він був одним з ідеологів українського націоналізму, обґрунтовуючи необхідність сильної та незалежної Української держави.  Праці «Чорноморська доктрина» (1940), «Призначення України» (1938) є важливим внеском у розвиток української політичної думки ХХ століття. 

Аналізуючи творчость своїх сучасників (прозаїків, поетів, драматургів, літературознавців), Юрій Липа намагався  визначити тенденції розвитку української літератури та її місце у світовому контексті.

Експозиція містить як відомі, так і менш знані твори письменника, його публіцистичні праці, а також матеріали, що висвітлюють життєпис та громадсько-політичну позицію майстра художнього слова. Юрій Липа також поряд з письменницькою діяльністю активно займався ще й лікарською практикою, тому на окрему увагу заслуговує праця митця з фармакогнозії – «Ліки під ногами». 

Тож запрошуємо всіх бажаючих ознайомитися з книжковою виставкою аби більше дізнатися про Юрія Липу – видатного представника української діаспори та справжнього «Апостола новітнього українства».

Книжкова виставка діє з 6 травня по 6 червня 2025 року.

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Книжкова виставка-портрет "Його ім'я було благословенням, нам українцям, на цій землі..."

30 червня 2025 року виповнюється 130 років від дня народження Юліана Стечишина – українського публіциста, адвоката, педагога, громадського т...