пятница, 26 апреля 2024 г.

Книжкова виставка "Все, що пов'язано з Україною, для мене - святе"

 29 квітня 2024 року виповнюється 100 років від дня народження Ганни Черінь – поетки, прозаїкині та літературної критикині українського зарубіжжя. Багато є в історії української літературної діаспори митців, творчість яких нам, на жаль, ще маловідома. До когорти таких належить Ганна Черінь. І хоча судилося письменниці майже все своє життя прожити за межами України, Ганна Черінь ніколи не забувала своєї Батьківщини, була її щирою патріоткою.

До ювілею видатної співвітчизниці Канадсько-український бібліотечний центр презентує книжкову виставку: «Все, що пов’язано з Україною, для мене – святе».

Галина Іванівна Паньків (у дівоцтві Грибінська) – таким є справжнє ім’я та прізвище письменниці – народилася в 1924 році у Києві. Ще змалечку почала складати вірші. Під час війни молода поетеса опинилася у Німеччині (кілька років перебувала в таборі Ді-Пі для переміщенні осіб у місті Гайденоу). Саме у цей нелегкий час і з’явився псевдонім «Ганна Черінь».

Емігрувавши у 1950 році до Сполучених Штатів Америки, вже у 1953 році Ганна Черінь закінчила факультет лінгвістики Чиказького університету. У цьому ж навчальному закладі в 1966 році набула фах бібліотекарки. З 1964 по 1988 рік працювала у відділі міжнародного книжкового обміну між країнами Східної Європи в бібліотеці Регенштайн названого університету, а починаючи з 1989 року і до кінця життя мешкала у місті Порт-Шарлотт (штат Флорида). Тут Ганна Черінь поринула в роботу Українського релігійного і культурного осередку імені Святого Андрія в Норт-Порті (теж у штаті Флорида) де у різні роки очолювала відділи преси та освіти. 

Літературна спадщина письменниці нараховує понад 50 різноманітних творів. 

Жанровий діапазон яких вражає – Ганна Черінь є авторкою захоплюючої прози: оповідань (серед яких чільне місце посідають гуморески), подорожніх нарисів, репортажів, есеїв, перекладів, статей у періодиці та творів для дітей. Але, за власним зізнанням письменниці, найулюбленішим її жанром являється поезія. Вірші поетеси динамічні, гостросюжетні, мелодійні, ритмічні, відрізняються чарівним ліризмом. Тому чимало поезій покладено на музику українськими композиторами. З під пера Ганни Черінь вийшли збірки літературних нарисів і рецензій «Калейдоскоп» (1996) та «Перо жар-птиці» (2000), але найвагомішим твором свого життя письменниця вважала роман у віршах «Слова», опублікований видавництвом «Київ» (Канада) 1980 року і перевиданий  у 1991 році в Україні. Над ним Г. Черінь працювала майже десять років. 

Вся творчість нашої співвітчизниці просякнута глибоким патріотизмом, любов’ю до  Батьківщини, до рідної мови, до людей та навколишнього світу.

За життя Ганни Черінь її книги друкувалися значними тиражами в Аргентині, Канаді, Німеччині, США. З’являлося чимало публікацій у закордонних українських періодичних виданнях, таких як: «На чужині», «Земля» (Німеччина), «Мітла» (Аргентина), «Свобода», «Народна воля», «Наше життя», «Америка» (США), «Жіночий світ», «Нові дні», «Новий шлях» (Канада).

Письменниця була активною членкінею Об’єднання українських письменників «Слово», Українських письменників літератури для дітей та молоді імені Леоніда Глібова, Українського Золотого Хреста, Союзу українок Америки. Тривалий час працювала секретаркою Українського бібліотечного товариства в Торонто. З 1993 року Ганна Черінь належить до Національної спілка письменників України.

Всі свої твори видані власним коштом, письменниця присвятила Україні.

В експозиції до вашої уваги представлені видання, в яких міститься інформація про цікаві факти з біографії письменниці, збірки її поезій, проза, а також публікації творів  у періодичних виданнях. Різноманітні за тематикою та науково-методологічним підходом, ці праці розкривають різні сторони багатогранної творчості авторки. Тут є і пристрасна жіноча лірика, й гірка сатира, і яскраві та незабутні враження від подорожей різними країнами світу, і розважливий філософський погляд з висоти прожитих років на життя… 

Але найвизначальніше – це щире вболівання Ганни Черінь за долю рідної землі, за майбутнє України…

Ознайомитися з книжковою виставкою можна з 26 квітня по 10 травня 2024 року у відділі обслуговування користувачів.  

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Книжкова виставка-персоналія "І слово, і доля, і пам'ять..."

  4 жовтня виповнюється 110 років від дня народження Михайла Марунчака – шашкевичезнавця, літературознавця, бібліографа, редактора, активног...