четверг, 11 апреля 2024 г.

Книжкова виставка "На службі в рідного народу"

Канадсько-український бібліотечний центр підготував книжкову виставку «На службі в рідного народу», присвячену 115-річчю від дня народження Ірени Книш – видатної письменниці, журналістки, публіцистки, літературознавиці, мистецтвознавиці, етнографині, редакторки, дослідниці українського і світового жіночого руху, видавниці.




Народилась Ірена Книш 20 квітня 1909 року у місті Львові. Студіювала славістику у Львівському університеті. Журналістська і літературна діяльність її розпочалася по приїзді подружжя Книшів в Канаду (Вінніпег) в 1950 році і продовжувалася до 90-х років. Як письменниця і журналістка, писала Ірена лише українською (хоча володіла багатьма мовами).

Творча спадщина письменниці – 11 авторських книг, виданих власним коштом. Це збірки наукових досліджень, нарисів, статей, спогадів видатних людей. І безліч публікацій в пресі Канади, Америки, Європи – за весь творчий період. Письменниця активно співпрацювала в часописах Канади: «Канадійський фермер», «Новий шлях», «Промінь», «Український голос»; США: «Свобода», «Самостійна Україна», «Наше життя». В канадійському «Українському голосі» започаткувала і вела рубрику «З галереї наших піонерок» (про видатних жінок українського жіночого руху в Канаді).



Із її книг-досліджень, присвячених жіноцтву, особливо відома «Три ровесниці» (1960) до 100-річчя від народження письменниці-галичанки, подруги І. Франка Уляни Кравченко, актриси світової слави Марії Заньковецької та маловідомої на той час художниці з Полтавщини Марії Башкірцевої. Є в творчому доробку Книш матеріали про героїнь визвольних змагань. Це, зокрема, книга «Подвиг Ольги Басараб», стаття про Олену Степанів, нарис про Олену Телігу. Важливо, що жінки в творчості Ірени Книш не тільки суспільна істота. Краще із всього, що присвячене проблемам жінки, як матері, дружини, коханої, увійшло в збірку статей «Жінка вчора і сьогодні».

Однак не лише жіноча тематика була пріоритетною у житті письменниці. Впродовж багатьох років Ірена Книш літописець – української діаспори Американського континенту.

Вся творчість І. Книш просякнута патріотичним духом, любов’ю до свого народу, рідної землі. Отже, справді насичене і змістовне життя прожила ця скромна жінка, до якої повною мірою підходять слова Бориса Грінченка:

                                          Клейнод душі моїй – добро мого народу,

                                          Моєї нациї з занепаду повстання…

На експозиції до вашої уваги представлені книги письменниці та ряд статей надрукованих у журналах: «Визвольний шлях» та «Жіночий світ».

Чекаємо на вас з 11 по 29 квітня 2024 року.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

ЗАПРОШУЄМО!