четверг, 3 октября 2024 г.

Книжкова виставка-персоналія "І слово, і доля, і пам'ять..."

 

4 жовтня виповнюється 110 років від дня народження Михайла Марунчака – шашкевичезнавця, літературознавця, бібліографа, редактора, активного громадського діяча, дослідника історії української еміграції Канади, дійсного члена Наукового Товариства імені Тараса Шевченка та Української вільної академії наук. До ювілею видатного співвітчизника Канадсько-український бібліотечний центр презентує книжкову виставку-персоналію «І слово, і доля, і пам’ять…».         

Михайло Марунчак народився 4 жовтня 1914 року у селі Далешове Городенського повіту Івано-Франківської області. По закінченні класичної гімназії Тараса Шевченка в Городенці, майбутній науковець у 1936-1940 роках вивчав право і суспільні науки у Львівському університеті, у 1940-1942 роках в Карловому університеті в Празі вивчав економіку, а в Українському вільному університеті (Німеччина) захистив докторську дисертацію з права. Брав активну участь у молодіжних організаціях, за що був ув’язнений польською, а потім німецькою владою. 17 жовтня 1942 року юнака заарештувало гестапо і він тривалий час перебував у концентраційних таборах у Чехії, Польщі, Австрії. Був звільнений 6 травня 1945 року американськими військами. У 1947-1948 роках став головою Ліги українських політв'язнів у Мюнхені (Баварія, Німеччина). Видавав бюлетень «Український політв'язень» і співпрацював у журналі «Літопис українського політв'язня» та в науково-дослідному інституті української мартирології.

У 1948 році М. Марунчак емігрував до Канади і оселився у Вінніпезі. Саме на період еміграції припадає розквіт наукової і громадської діяльності вченого. Він стає співзасновником кооперативів «Дніпро» та «Кооперативна Громада». У 1955 році закінчив Манітобський університет із ступенем бакалавра соціальних наук. Працював в українських товариствах «Просвіта», «Рідна школа» у Вінніпезі; був професором права й суспільних наук Українського католицького університету в Римі (Італія). Активний член Комітету українців Канади (від 1989 року – Конґрес Українців Канади), дійсний член Наукового Товариства імені Тараса Шевченка, Світового конгресу вільних українців (обирався до складу керівних органів), голова Світової ліги українських політв'язнів (з 1985 року). Співзасновник «Заповідника-інституту Маркіяна Шашкевича»: науковий секретар (у 1962-1979 роках) та голова (з 1979 року), а також редактор і видавець журналу «Шашкевичіана» (у 1982-1986 роках). Редактор історико-мемуарного збірника «Городенщина» (1978, 2002), низки бюлетенів Ліги українських політв'язнів, меценат і почесний редактор альманаху «Ямгорів». Також Марунчак був активним членом Об’єднання Українських Письменників «Слово».

Михайло Марунчак є автором понад 400 наукових праць, серед яких особливе місце посідають: «Маркіян Шашкевич на тлі доби» (1962), «Система німецьких концентраційних таборів і політика винищення в Україні» (1963), «Українці в Румунії, Чехословаччині, Польщі, Югославії» (1969), «Нація в боротьбі за своє існування» (1985), «Українські політичні в’язні в нацистських концентраційних таборах» (1996), двотомної історії українців Канади (1967, 1974), «Студій до історії українців Канади» у 5-ти томах, упорядником «Бібліографічного довідника до історії українців Канади» та багатьох інших.


Михайло Марунчак нагороджений «Шевченківською медаллю» Комітету українців Канади (1961), медаллю «Сторіччя Канади» (1967), орденом «За вірність» Української історико-просвітницької правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса (2003).

На експозиції представлені праці письменника, видані окремими монографіями та матеріали про його життя і науково-дослідницьку роботу, надруковані в журналах «Сучасність», «Нові дні», «Рідна школа», «Шевченкіана». Вся перелічена література знаходиться у фонді КУБЦу. Сподіваємося, що книжкова виставка-персоналія стане в нагоді всім, хто цікавиться біографією та творчістю видатних представників української діаспори Канади.

 



Експозиція діятиме з 4 по 23 жовтня 2024 року.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Книжкова виставка-персоналія "І слово, і доля, і пам'ять..."

  4 жовтня виповнюється 110 років від дня народження Михайла Марунчака – шашкевичезнавця, літературознавця, бібліографа, редактора, активног...