понедельник, 30 сентября 2024 г.

Перегляд літератури "Видатні постаті доби козацтва"

 

1 жовтня 2024 року в Україні відзначається декілька пам’ятних дат, серед яких особливе місце займає День українського козацтва. Про шляхетних лицарів-запорожців, непереможних та нескорених, чиї імена є для нас символом незламності української нації, Канадсько-український бібліотечний центр (діє при відділі користувачів) підготував перегляд літератури «Видатні постаті доби козацтва».

 Україна і козацтво… Україна – земля козацька… Ці крилаті вирази слід сприймати не лише як красиву поетичну метафору. Це – взаємопов’язані поняття, об’єктивна реальність, у якій укорінено наше прагнення до свободи, демократії і незалежності. Козацтво – соціально-історичний феномен, який асоціюється з такими чеснотами як героїзм, справедливість, честь, патріотизм, самопожертва в ім’я добробуту інших. Зовсім не випадково українці завжди зверталися до козацького коріння та козацьких традицій. Козацтво стало провідною силою в боротьбі за національне визволення України. Відвідавши вперше місце останньої Запорізької Січі, відомий вітчизняний історик, етнограф, фольклорист, антрополог, лінгвіст, громадський діяч, дослідник українського козацтва Дмитро Яворницький із захопленням писав: «Ось вона, та Січ – Мати, Січ славних лицарів. Січ грізних запорозьких козаків! Ось вона, Запорізька Січ, вічне юне серце України, ця іскра її, – та Січ, де свято виконувались всі звичаї предків українського народу, де ніколи не помирала козацька воля і молодече завзяття…».

Гортаючи сторінки історії, написані за часів правління Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Пилипа Орлика, Івана Самойловича, Петра Калнишевського, Кирила Розумовського, інших видатних діячів, вкотре захоплюєшся силою духу творців української державності, її захисників, що зуміли піднести до небачених у тогочасній Європі висот духовність, освіту, меценатство, військове мистецтво. Злет культурно-інтелектуального буття на теренах України це все результат становлення Гетьманщини, стабілізації суспільно-політичного становища країни.

Нині з'явилася нагальна потреба ще раз доторкнутися до комплексного, всебічного осмислення життєвого шляху непересічних постатей тієї легендарної епохи. З цією метою на перегляді літератури ми намагалися якомога докладніше представити найважливіші факти з біографій володарів гетьманської булави, кошових отаманів, талановитих полководців, хоробрих ватажків вірних синів України, велетнів духу, взірців незнищенності української державницької ідеї. Окрім цього пропонуємо ознайомитися з книгами та періодичними виданнями, котрі вміщують різноманітні бібліографічні матеріали про археологічні свідчення козацької доби, що збереглися до наших днів, цитати про козаччину та афоризми гетьманів. Сподіваємося, експозиція зацікавить фахівців в галузі історії, права, літературознавства, студентів, учнів та всіх тих, кого не полишає байдужим одна з найяскравіших сторінок з минулого України доба козацтва.

Запрошуємо Вас до нашої зали з 30 вересня по 27 листопада 2024 року. 

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Книжкова виставка-персоналія "І слово, і доля, і пам'ять..."

  4 жовтня виповнюється 110 років від дня народження Михайла Марунчака – шашкевичезнавця, літературознавця, бібліографа, редактора, активног...