четверг, 24 октября 2024 г.

Книжкова виставка-портрет "Письменник, що відкрив світу Україну"

Продовжуємо знайомити читачів з життям та творчістю відомих представників української діаспори: талановитих письменників, вчених, освітян, громадсько-політичних діячів, які зробили значний внесок у своїх царинах, а отже сприяли популяризації України в світі від найдавніших часів до сьогодення. Одному з таких видатних особистостей Юрію Тисі – українському прозаїку, драматургу, публіцисту, журналісту, видавцю, історику – 27 жовтня 2024 року виповнюється 120 років від дня народження. Напередодні відзначення ювілею літератора та науковця Канадсько-український бібліотечний центр (діє при відділі обслуговування користувачів) підготував книжкову виставку-портрет «Письменник, що відкрив світу Україну».

Народився Юрій Тис (справжнє прізвище Крохмалюк, інший псевдонім Юрій Орест) 27 жовтня 1904 року в Тернополі в сім’ї педагога. Дитячі роки провів у місті Станіславі (нині Івано-Франківськ), де його батько працював вчителем. Закінчивши 1922 року гімназію, навчався в Вищій технічній школі у Відні. З 1928 по 1931 рік служив у польській армії. Працював інженером у Станіславі та Львові. Був старшиною штабу 1-ї дивізії Української Національної Армії. З 1939 по 1943 рік майбутній письменник перебував у Кракові (Польща), в якому заснував видавництво «Юнацька школа», що спеціалізувалося на художніх та науково-популярних творах для молоді. У 1944-1945 роках воював у складі дивізії «Галичина» (підполковник), брав участь у боях поблизу міста Броди (нині Львівська область).

Після закінчення Другої світової війни емігрував до Австрії (м. Інсбрук), де редагував часопис «Звено», в 1947 році переїхав до Аргентини (Буенос-Айрес), влаштувавшись інженером-хіміком на одному із підприємств столиці, через деякий час обраний головою «Спілки українських інженерів», невдовзі виступив співзасновником «Об’єднання українських науковців, митців і літераторів» у Буенос-Айресі та головним редактором журналу «Ucrania Libre» («Вільна Україна»).

З 1961 року Юрій Тис мешкав у США. Брав активну участь у діяльності політичних і громадських організацій української діаспори, зокрема був головою Українського Інституту Америки, головним редактором щотижневика «Терем» та співредактором українського військового журналу «Вісті Комбатанта» (на експозиції, представлений 21 примірник цього видання з рецензіями, доповідями, спогадами Ю. Тиса), членом керівних органів «Союзу українських журналістів», «Асоціації діячів української культури».

Літературну діяльність Юрій Тис розпочав на початку 1930-х років і продовжував її все своє життя, де б не перебував. Не будучи істориком за фахом, прозаїк та драматург зарекомендував себе як дослідник героїчного минулого нашого народу, зокрема періоду козаччини, а також визвольної боротьби українців під час Другої світової війни.

Юрій Тис – автор повістей «Під Львовом плуг відпочиває» (1937), «Щоденник національного героя Селепка Лавочки» (1944), «Життя іншої людини» (1958), «Звідун з Чигирина», «На світанку» (1961), «К-7» (1964); збірки оповідань «Симфонія землі» (1951); драми «Не плач, Рахіле» (1952); історичних праць «Бої Хмельницького» (1954), «La Batalla de Poltava» (1960), «Guerra y Libertad» (1961), «UPA Warfare in Ukraine» (1972); статей в українській, іспанській та англомовній пресах.

24 жовтня відділ обслуговування користувачів перетворився на літературний салон, присвячений життю і творчості видатного українця. 

Юрій Тис зміг вдало об’єднати в творчому доробку різнопланові жанри: неординарну прозу, самобутню драматургію, злободенну публіцистику. 

Як представник діаспори він завжди залишався вірним своєму корінню, відстоюючи інтереси України на чужині. Все, що виходило з-під пера майстра художнього слова, сповнене палкого патріотизму й проникнуте шанобливим ставленням до вітчизняної історії та культури – саме це є на сьогоднішній день досить актуальним, здатним захопити читача. Для багатьох присутніх ім’я письменника виявилось справжнім відкриттям тому ознайомлення з біографією та творами митця стало чудовою нагодою відчути яскраву палітру вражень від зустрічі з героями його оповідань і повістей. Теплі відгуки відвідувачів свідчили про те, що експозиція виконала свою основну місію: привернула увагу громадськості до постаті нашого славетного співвітчизника і посприяла популяризації творчої спадщини літератора та науковця серед нащадків на історичній Батьківщині. Сподіваємось, зацікавленість багатогранним талантом та особистістю Юрія Тиси невпинно зростатиме, а це означає, що ім’я майстра назавжди залишиться в пантеоні класиків української літератури.

Експозиція діє з 24 жовтня по 25 листопада 2024 року.  

Комментариев нет:

Отправить комментарий

ЗАПРОШУЄМО!